Work-life balance, czyli jak być event managerem i nie zwariować?

Praca event managera to praca trudna. Setki deadline’ów, tysiące telefonów do wykonania i jeszcze więcej nadgodzin. Brzmi znajomo? To właśnie dlatego warto, byś poznał termin work-life balance..

Work-life balance, czyli jak być event managerem i nie zwariować?

Idea przewodnia

Koncepcja work-life balance narodziła się na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku w Wielkiej Brytanii. Przemęczeni pracownicy korporacji postulowali wówczas wyznaczenie granicy między życiem prywatnym a zawodowym. Od tamtych czasów zmieniło się całkiem sporo. Teraz pracujemy na laptopach i smartfonach, korzystając z chmury, przebywając w dowolnym miejscu – w biurze, domu, na evencie albo Karaibach. Wyznaczanie granic nie jest już takie łatwe. Ale też niekoniecznie chodzi o to, by je wyznaczać.

Współczesna idea zakłada nie tyle rozdzielenie życia na sferę prywatną i zawodową, co dążenie do równowagi pomiędzy wszystkimi sferami funkcjonowania: pracą, rodziną, zdrowiem, pasjami, relaksem. Ma być to droga do samorealizacji i zwiększenia satysfakcji z życia.

Work-life balance w praktyce

Współczesna koncepcja work-life balance kładzie nacisk na postawę holistyczną. Pomyśl o tym w sposób całościowy: każdy aspekt Twojego życia stanowi jego integralną część, każdy jest ważny i każdemu należy poświęcić należytą uwagę.

Kluczowe jest tutaj jedno słowo: harmonia. Jeśli panuje akurat gorący okres i musisz poświęcić pracy więcej uwagi, niż tego chcesz, później więcej uwagi poświęć innym sferom, na przykład relaksowi. Zawsze pamiętaj o rozsądku. To, że odpisujesz na maila po godzinach jeszcze nie znaczy, że jesteś pracoholikiem. Ale zastanów się wówczas, czy musisz na niego odpisać. Może mógłbyś odłożyć to na następny dzień?

W pracy staraj się delegować zadania – nie musisz wszystkiego wykonywać samodzielnie. Miej także świadomość, że odpoczynek nie jest czymś gorszym od pracy. Jest tak samo ważny jak ona. Zresztą wypoczęty i szczęśliwy będziesz dużo bardziej efektywny. Tak samo nie są od pracy gorsze Twoje pasje, rodzina i zdrowie.

Naukowcy dowodzą, że stres, przemęczenie i niezadowolenie z pracy mogą odczuwać osoby, które utraciły kontrolę. Nie popełniaj tego błędu. Przeanalizuj swoje dotychczasowe wybory, motywacje i preferencje. Przemyśl, jaki model najbardziej Ci odpowiada, i staraj się postępować tak, by go wypełniać, zachowując jednocześnie zdrowy umiar. Jeśli masz problem z odłożeniem pracy na bok i Cię to unieszczęśliwia, zastosuj kilka prostych taktyk: wyłączaj służbowy telefon choćby na krótko, nie sprawdzaj nieustannie skrzynki pocztowej, zapisz się na jogę, masaż albo tenis. Wydziel momenty, które poświęcisz na inne sfery życia. Jeśli zaś dodatkowy czas spędzony przy projekcie sprawia Ci satysfakcję, nie myśl o tym w negatywnych kategoriach. To świetnie, że daje Ci to radość!

Nie zawsze będziesz w stanie postępować idealnie tak, jak było to zaplanowane. Ale pamiętaj o jednym – work-life balance polega na stałym poszukiwaniu równowagi. Trzymamy kciuki, by udało Ci się ją odnajdywać!
Tomasz Chrościechowski

Udostępnij znajomym

Udostępnij znajomym

Bądź na bieżąco z nowościami i subskrybuj nasz newsletter