Blog

25 Styczeń 2016

Metody rozliczania uczestników wydarzeń płatnych

Jeśli planujesz organizację płatnego wydarzenia, zapewne rozważasz różne warianty poboru opłat i ich dalszego procesowania.

Najczęściej wykorzystywaną metodą przyjmowania płatności jest zwykły przelew bankowy. Taka forma rozliczeń nie wymaga integracji z żadną platformą zewnętrzną i nie generuje kosztów ewentualnych prowizji od transakcji. Może się jednak okazać, że uczestnicy organizowanej konferencji są spoza Polski. W takiej sytuacji znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest udostępnienie rozliczeń za pomocą karty kredytowej.

Karta kredytowa

Płatności w oparciu o karty kredytowe są szczególnie zalecane w sytuacji, w której uczestnicy nie są obywatelami państw unijnych. W ich przypadku koszty przelewów mogą być bardzo wysokie i trudno jest egzekwować ich pokrycie przez płatnika, w efekcie czego koszty pokrywa odbiorca. Obsługa płatności kartami kredytowymi obciążona jest prowizją operatora, lecz jest ona kosztem przewidywalnym w przeciwieństwie do prowizji banków, które nie realizują przelewów w systemie SEPA. Wszystkie instytucje płatnicze w Polsce umożliwiają przyjmowanie płatności kartami kredytowymi VISA i MasterCard. Jeśli jednak przewidujesz, że goście będą chcieli realizować płatności kartami American Express, nie zapomnij zapytać operatora o taką możliwość, ponieważ nie jest to usługa standardowa. Bez względu na to, jaką instytucję płatniczą wybierzesz, upewnij się, czy system rejestracji uczestników umożliwia integrację z wybranym systemem płatniczym.

Szybki przelew

To opcja dostępna wyłącznie dla uczestników posiadających konto bankowe w Polsce. Z doświadczenia wiem, że jej głównymi użytkownikami są klienci indywidualni, ponieważ przedstawiciele firm i sektora publicznego nie posiadają dostępu do kont bankowych pracodawcy. Podobnie jak w przypadku kart kredytowych, udostępnienie tej metody wymaga integracji systemu rejestracji uczestników z systemem wybranej instytucji płatniczej.

Inne metody płatności

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się transakcje realizowane przez PayPal. Integracja z platformą i jej użytkowanie nie są skomplikowane. Koszty prowizji są jednak znacznie wyższe niż w przypadku polskich instytucji płatniczych. Na pewno warto rozważyć PayPal, jeśli na wydarzenie będą się rejestrować obcokrajowcy.

System CONREGO jako pierwszy w tej części Europy udostępnia łatwą i darmową integrację procesu rejestracji z platformą umożliwiającą płatności kryptowalutą Bitcoin.

Płatności podczas wydarzenia

Jeśli z jakiegoś powodu rozważasz przyjmowanie płatności podczas wydarzenia, musisz mieć na uwadze, że ta metoda rozliczeń wymaga zastosowania kasy fiskalnej dla płatności od uczestników indywidualnych realizowanych w gotówce lub terminali płatniczych dla płatności kartą kredytową. Procesowanie płatności podczas wydarzenia i przygotowanie niezbędnej infrastruktury są bardzo czasochłonne i wymagają przeszkolonego personelu recepcyjnego.

Być może decyzję o doborze właściwej metody rozliczeń z uczestnikami ułatwi Ci nasz:

Raport CONREGO o metodach płatności wykorzystywanych podczas rejestracji uczestników na konferencje, kongresy i szkolenia

Tomasz Chrościechowski

Bądź na bieżąco z nowościami i subskrybuj newsletter CONREGO

Oświadczam, że zapoznałem się z treścią i akceptuję regulamin korzystania z usług newslettera internetowego na stronie conrego.com.pl
Ta strona używa cookies celem gromadzenia danych o użytkownikach w celach marketingowych i obsługi procesów związanych z realizacją zamówień. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję